Endokanabinoīdu sistēma – kas tas ir un kāpēc tu par to nekad neesi dzirdējis

Mūsu ķermenī notiek daudzi procesi, kas palīdz mums justies veseliem un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Šos procesus regulē vairākas sistēmas. Lielākā daļa no tām ir dziļi izpētīta un aprunāta. Lai gan viena no tām, tā, kas uztur mūsu ķermeni līdzsvarā, tiek pētīta tikai kopš 20. gadsimta pēdējās dekādes.

Mēs runājam par endokanabinoīdu sistēmu (EKS), kas īsteno svarīgas funkcijas pilnīgi ikkatrā cilvēkā. Pirmie EKS pētījumi pierādījuši, ka starp vairākām imunitātes uzturēšanas, apetītes regulēšanas un atmiņas funkcijām ir iespējama saikne. Tomēr lielākā lielākoties tiek pētīta spēcīgā endokanabinoīdu ietekme uz mūsu nervu sistēmu.

Kā strādā endokanabinoīdu sistēma?

Cilvēku endokanabinoīdu sistēma sastāv no receptoriem (CB1 un CB2) un neiroraidītājiem (piemēram, anandamīda). Būs vieglāk, ja iedomāsieties, ka receptors ir atslēgas caurums, kuru atver raidītāji, lai tas varētu īstenot savas funkcijas.

Anandamīds ir dabisks cilvēka ķermeņa kanabinoīds, kas izdalās brīdī, kad tiek stimulēts ārēji (trenējoties) vai iekšēji (stress, sāpes). Tam ir regulatīva funkcija, kas vada organisma reakciju līdz stimulam, samazinot stresu vai sāpes un uzturot ķermeni līdzsvarā. Anandamīds gan tiek izdalīts mazos daudzumos un ķermenī tiek ātri sašķelts.

Kāpēc tu nekad neesi dzirdējis par endokanabinoīdu sistēmu un tās sasaisti ar THC/CBD?

Viens no iemesliem, kāpēc endokanabinoīdu sistēma tiek izslēgta no populārās zinātnes ir tas, ka pasaulei ir izkropļots skatījums uz kaņepes augu. To lielākoties saista ar THC vielu, nemaz nerunājot un aizmirstot par pārējiem kanabinoīdiem.

EKS tika atrasta brīdī, kad tika pētīta THC iedarbība uz cilvēka ķermeni. Tika secināts, ka THC molekula var sasaistīt CB1 un CB2 receptorus, kas ir gana līdzīgi dabīgajam anandamīdam. Lai arī THC ir līdzīgs dabīgajiem neiroraidītājiem, tas ir arī pietiekami atšķirīgs strukturāli, lai radītu nepatīkamu un apreibinošu efektu.

No otras puses, citi kanabinoīdi (CBD, CBDA, CBC un citi), kas atrodami kaņepes augā, mūs ietekmē pilnīgi citādāk. Tiem ir savādāka ķīmiskā struktūra un tā nespēj pilnībā sasaistīties ar receptoriem, tajā pašā laikā palīdzot ķermenim absorbēt dabīgos kanabinoīdus krietni labāk, neļaujot tiem tik ātri sašķelties.

Lai uzturētu ķermeni līdzsvarā, CBD, līdz ar citiem materiāliem, strādā kā miera nesējs, kas ļauj dabīgajiem vadītājiem un diriģentiem tikt sadzirdētiem un nomierināt pilnīgi visu orķestri.

Atstāt komentāru

Pirms publicēšanas visus komentārus pārskata veikala īpašnieks